Znaczek Szarej  - grafika

Wszystko to, co ważne przed wyruszeniem na pielgrzymi szlak w tym roku!

Daty Początek 5 sierpnia: Mszy św. o godz. 5.30 kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Koniec 14 sierpnia: Wejście na Jasną Górę, wspólna Msza św. ok. godz. 14.00.

Zapisy 2-3 sierpnia: św. Anna, od godz. 16:00 do 21:00; 4 sierpnia: od godz. 16:00 do 20:00. Uwaga!!! w tym roku nie ma Mszy Świętej  4 sierpnia o godz. 17.30 w kościele MB Łaskawej na ul. Świętojańskiej 10.

Co trzeba mieć / wiedzieć na zapisach?

– Dane personalne (imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, PESEL) – koniecznie należy zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość

– opłatę za udział w pielgrzymce (w gotówce!)

jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, to musisz mieć ze sobą zgodę rodziców (więcej informacji poniżej)

Niepełnoletni, minimum wiekowe Osoby poniżej 18 roku życia MUSZĄ mieć pisemną zgodę rodziców na udział w pielgrzymce wraz ze wskazaniem pełnoletniej osoby (tej samej płci) biorącej za nią odpowiedzialność w czasie drogi. Minimum wiekowe dla grupy wynosi 15 lat. Nie dotyczy ono tych, którzy mają już doświadczenie pieszej pielgrzymki na Jasną Górę (przeszli min. 6 dni).

Koszty W tym roku opłata na rzecz całości WAPM wynosi 280 zł, zaś na rzecz grupy 85 zł. Ta druga opłata to koszty chleba na codzienne posiłki, herbaty, cukru, worków na śmieci, świeżego jedzenia, sprzętu używanego w drodze i na postojach, śpiewnika i koszulki grupy. Koszt na rzecz grupy bez zakupu koszulki to 50 zł.

Żywność W naszej grupie wszystkie posiłki spożywamy wspólnie. Obiady przygotowują gospodarze na trasie pielgrzymki, natomiast śniadania i kolacje przygotowujemy sami jako grupa (każdy pielgrzym ma w trakcie pielgrzymki DWA dyżury kuchenne, na które obowiązują zapisy na specjalną listę podczas zapisu na pielgrzymkę). W związku z tym każdy pielgrzym także obowiązkowo wnosi do grupy:

  • ok. 1,5 kg mięsa: co powinno obejmować pasztet, kabanosy i kiełbasę krakowską suchą (proszę nie przynosić mięsa w postaci, która szybko się psuje – surowe, wędliny etc. – najlepiej wędliny pakowane próżniowo)
  • 1 słoik dżemu
  • 1 opakowanie czekolady do smarowania, szczególnie mile widziana Nutella! 🙂
  • 1 słoik warzyw marynowanych w occie lub ogórków kiszonych, warzywa do kanapek (np. 1-2 ogórki, pomidory) lub owoce (np. jabłka). Produkty spożywcze składamy przy ładowaniu bagaży w Warszawie na pl. Teatralnym, najlepiej 4 sierpnia po południu (od godz. 17:00), albo 5 sierpnia rano, przed Mszą świętą o 5:30.

Wstrzemięźliwość Podczas pielgrzymki nie spożywamy alkoholu, lodów, nie palimy papierosów. Wynika to ze względów bezpieczeństwa i charakteru pielgrzymki.

Ubiór Ubiór ma być skromny i wygodny. Spodnie i spódnice (sukienki) winny sięgać co najmniej kolan, koszulki koniecznie z rękawkami (słońce!). Obowiązkowo trzeba mieć coś do włożenia na głowę (słońce!!!). Nie zabieramy ubrań zbyt krótkich ani obcisłych (na przykład legginsy). Należy za to zabrać dwie pary sprawdzonych butów i grube skarpetki. Warto zabezpieczyć się na każdą pogodę: deszcz, upał, chłód wieczorów i poranków.

Bagaż podręczny Nosimy przy sobie mały plecak, a w nim kubek, niezbędnik, ew. naczynie z napojem, okrycie przeciwdeszczowe, śpiewnik, różaniec, drobne środki medyczne, może coś do siedzenia na postoju i co kto lubi, byle nie za dużo do dźwigania.

Inne rzeczy do zabrania Warto zabrać swoją miskę do mycia na noclegach (podpisaną markerem), nóż do przygotowywania posiłku, koszulkę grupy z ubiegłych lat (powinny być dostępne przy zapisach) i koniecznie własne leki. Posiadający instrumenty muzyczne np. gitarę, tamburyn, flet, bębenek, organki, proszeni są o zabranie ich ze sobą na pielgrzymkę. Zachęcamy też do robienia zdjęć i video.

Noclegi Często brakuje stodół, więc każdy brat i siostra MUSI mieć zapewnione miejsce w namiocie. Śpiwór i karimata lub coś w zamian są konieczne. Nie ma koedukacji na noclegach (dla swobody zajęć higienicznych i wielu innych względów).

Harcerki i harcerze Wyjście z Warszawy i wejście na Jasną Górę nastąpi w galowym umundurowaniu (możliwość przebrania na I postoju). Podczas codziennej Eucharystii harcerzy i harcerki także obowiązuje mundur galowy.

Służba Zapisów na trasie

Jeżeli ktoś dołącza do nas w trakcie pielgrzymki w dniach od 5 do 14 sierpnia jest możliwość zapisania się na trasie należy zgłosić się bezpośrednio do Biura Zapisów WAPM :). Odbiór gadżetów grupy także będzie możliwy u naszego biura w trakcie wybranych noclegów.

Ważne informacje medyczne

300 kilometrów to całkiem sporo. Co zrobić, żeby organizm wytrzymał tę próbę i nogi zaniosły do Częstochowy? Na trasie spotka Was co najmniej kilka popularnych pielgrzymich dolegliwości. Większości można zaradzić dobrze się przygotowując do drogi i dbając o swój organizm. Zanim jeszcze zaczniecie pakować plecak, warto zadbać trochę o własną kondycję. Ruszenie na tak długi marsz z całkowicie siedzącego trybu życia zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Zadbajcie też o wygodne i sprawdzone buty. No i wreszcie nastanie poranek 5 sierpnia. W trasę nie bierzcie zbyt wiele. Nawet, jeśli z plecakiem stoi się całkiem lekko, to pamiętajcie, że każdego dnia zrobicie 40 tysięcy kroków i każda zbędna rzecz na Waszych plecach da się we znaki Waszemu organizmowi. Nie mniej jednak w plecaku nie może zabraknąć kilku rzeczy – kremu z filtrem, bo słońce naprawdę potrafi porządnie spalić, czapki, bo udary słoneczne są bezlitosne, jak również picia z elektrolitami, bo zarówno odwodnienie, jak i wypłukanie z elektrolitów kilkoma litrami czystej wody kończy się w pozycji leżącej w połowie odcinka. Skoro już wspomnieliśmy o kilku tysiącach kroków, które robimy, to warto pomyśleć, do czego one prowadzą. Przede wszystkim bąble na stopach – na trasie niestety będą doskwierać, ale gdy wieczorem dotrzemy na miejsce noclegowe służba medyczna zadba o to, by następnego dnia nie były już takim problemem. Znacznie większym problemem może być zakażenie, które potrafi się wdać przy przekłuwaniu bąbli na trasie bez zachowania odpowiedniej sterylności. Pamiętajcie, że nawet jeśli odkazicie miejsce kłucia, to kolejnych kilka godzin będzie się ono kisić w skarpecie i bucie, co nie sprzyja higienie. Kolejną dolegliwością są wszelkiego rodzaju bóle mięśniowe i stawowe, ale na nie jest jedna prosta rada – zamiast po przejściu odcinka usiąść wygodnie w cieniu, poświęćcie te 2 minuty na to, żeby mięśnie pracujące przez ostatnie kilkadziesiąt minut porządnie rozciągnąć zanim zaczną stygnąć. Naprawdę robi to kolosalną różnicę. O całej reszcie potencjalnych problemów pogadamy na trasie i wieczorami, kiedy będzie się otwierał punkt medyczny. O nim jeszcze jedno zdanie, bo zawsze ciężko nam się z nim przebić. Rozumiemy doskonale, że po przyjściu na nocleg jesteście zmęczeni – przecież idziemy dokładnie tą samą trasą – ale bądźcie na tyle rozsądni, żeby z problemami zgłosić się do medyka od razu po przyjściu i umyciu się, a nie po kolacji i apelu, kiedy już zwijamy sprzęt. Rozciąga nam to pracę i zdecydowanie tracimy na długości snu oraz odpoczynku, a przecież też musimy następnego dnia być gotowi na kolejne kilometry.

Pielgrzymowanie Duchowe Ci, którzy nie pójdą z „Szarą” na szlak, mogą pielgrzymować z nami duchowo. Serdecznie zachęcamy bliskich, byłych pielgrzymów „Szarej” do włączenia się w wspólną modlitwę, zachęcamy również do przesyłania intencji modlitwy różańcowej przez formularz na stronie internetowej Grupy. Najświeższe wiadomości i zdjęcia z trasy możecie sprawdzać na naszej stronie,  facebook’uinstagramie.

szara.jezuici.pl
facebook.com/grupaszara
twitter.com/szaragrupa
instagram.com/szaragrupa
youtube.com/user/szarawapm